KRONIKA PRZEDSZKOLNA

Dowiedz się co się dzieje u nas w tym roku

Miło nam poinformować, iż nasze przedszkole po raz kolejny znalazło się na liście laureatów  konkursu „Edukacja ekologiczna w szkołach i przedszkolach w roku szkolnym 2015/2016” , którego organizatorem jest  

http://www.zainwestujwekologie.pl/ajax,download,6.html?hash=15723e0b0b781d6ca2c9cabb94a7a940

Nasz projekt nosi nazwę

Chrońmy pszczółki- nasze przyjaciółki –  program edukacji ekologicznej realizowany w niepublicznym przedszkolu w Piotrkowie Tryb.

Wartość ogólna  zadania wynosi 16 450 zł, a wysokość dofinansowania ze środków

Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi - 14 700 zł .

Szczegółowy opis zakresu projektu znajdą Państwo na stronie internetowej naszego przedszkola w zakładce "Kokursy" -> Projekt „Chrońmy pszczółki – nasze przyjaciółki”

Więcej informacji nt. konkursu  na www.zainwestujwekologie.pl

 

 


 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020r 


W okresie 01.04.2016-31.03.2017 Klub Dziecięcy Magdalena Jakubiak realizuje projekt pt. „Klub Dziecięcy Magdalena Jakubiak”.

Celem projektu jest: Zwiększenie szansy na zatrudnienie oraz utrzymanie zatrudnienia 16 kobiet z Piotrkowa Trybunalskiego pełniących funkcje rodzicielskie poprzez zastosowanie kompleksowych działań w postaci zapewnienia miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 oraz w przypadku zidentyfikowanej potrzeby działań na rzecz aktywizacji zawodowej.

Planowane efekty projektu to: utworzenie 16 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 oraz objęcie szkoleniami zawodowymi 8 kobiet – matek małych dzieci planujących powrót do pracy.

Wartość projektu: 362 455,00 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich: 327 255,00 zł.

 


W okresie 01.09.2016-31.08.2018 Klub Dziecięcy Magdalena Jakubiak realizuje projekt pt. „Klub Dziecięcy Magdalena Jakubiak”.

Celem projektu jestZwiększenie szansy na zatrudnienie oraz utrzymanie zatrudnienia 30 kobiet z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego pełniących funkcje rodzicielskie poprzez zastosowanie kompleksowych działań w postaci zapewnienia miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 oraz w przypadku zidentyfikowanej potrzeby działań na rzecz aktywizacji zawodowej.

Planowane efekty projektu topowiększenie istniejącego Klubu o 15 nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 oraz objęcie szkoleniami zawodowymi 10 kobiet – matek małych dzieci planujących powrót do pracy.

Wartość projektu: 832528,13 zł, w tym wkład Funduszy Europejskich: 755 528,13 zł. 

Tematem przewodnim w obecnym roku przedszkolnym 2014/2015 jest hasło:

 

  " PRZEDSZKOLAKI RATUJĄ KASZTANOWCE " 

 

W roku szkolnym 2014/2015 przedszkolaki z Prywatnego Przedszkola Magdaleny Jakubiak organizują wielką akcję ratowania piotrkowskich kasztanowców pod nazwą „PRZEDSZKOLAKI RATUJĄ KASZTANOWCE”.

Do akcji tej zainspirowała nas Fundacja „Nasza Ziemia”, której bliski jest problem chorych kasztanowców.

Jak powszechnie wiadomo od kilku lat polskie kasztanowce chorują. Wszystkiemu winne są niepozorne motylki z gatunku Szrotówka Kasztanowcowiaczka. Larwy tego szkodnika żerują na liściach kasztanowca,  co doprowadza drzewa do poważnego osłabienia, różnych chorób, a w końcu nierzadko do uschnięcia.

Kiedy tylko nasze przedszkolaki dowiedziały się o chorych kasztanowcach, bez wahania zadeklarowały swoją pomoc. Możliwości jest wiele, dlatego akcja ta będzie prowadzona przez cały rok szkolny. Bardzo zależy nam, by poruszyć lokalną społeczność na rzecz tego wspaniałego projektu oraz by wspólnymi siłami wyleczyć choć jedno chore drzewo. Pragniemy w ten sposób dać wszystkim jasny przykład, że każdy, nawet mały przedszkolak, może mieć swój wkład w ochronę przyrody, że małe rzeczy mogą mieć znaczenie, że sami możemy być przykładem, a może nawet inspiracją dla innych, ale przede wszystkim chcemy poruszyć wrażliwość samych dzieci.

                Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat choroby kasztanowców zajrzyj na  http://pomozmykasztanowcom.pl/index.php  , w zakładce PROGRAM znajdziesz wiele cennych informacji na ten temat.               

 

WRZESIEŃ 2014

 

8 września 2014 – dziś ciocia Brygida opowiedziała w każdej klasie o tym, że znalazła chorego kasztanowca. Dzieci były bardzo poruszone i chciały wiedzieć jak mogą pomóc. Ciocia obiecała, że spróbuje dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

9 września 2014 – okazuje się, że nie tylko jeden, ale wiele drzew kasztanowych w Polsce, także w naszym mieście, jest chorych. Grozi im wyginięcie!!!

10 września 2014 – Ogłaszamy w przedszkolu i w szkole wielką akcję zbierania kasztanów, które następnie sprzedamy, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczymy na wiosenne leczenie kasztanowców.

16 września 2014 – wspólnie z miłośnikiem przyrody panem Ryszardem oraz z naszymi ciociami udajemy się w teren na leśną ścieżkę przyrodniczą, by poznać piękno drzew oraz dowiedzieć się  jak wiele nam one dają.

Tydzień od 22 do 26 września 2014 wszystkie przedszkolaki, nawet nasze 2 – latki, pracują nad akcją informacyjną dotyczącą projektu „PRZEDSZKOLAKI RATUJĄ KASZTANOWCE”: przygotowują logo projektu, ulotki informacyjne oraz plakaty, które rozpowszechnią informacje o akcji lokalnej społeczności.

 

PAŹDZIERNIK 2014

 

6 października 2014 – powstaje logo akcji „Przedszkolaki ratują kasztanowce”. Ciocia Marta i ciocia Kasia wraz z 4-latkami mieli wspaniały pomysł. Całość wykończył pan Jacek, tata Izy z 5-latków. Oto logo naszego projektu:

8 października 2014 – dziś odwiedził nas niezwykły gość, pan Zbigniew, który z zamiłowania jest dendrologiem czyli znawcą drzew. Opowiedział nam wiele ciekawych rzeczy na temat kasztanowców. Dowiedzieliśmy się, że drzewa te są w Polsce gośćmi, które przywiózł do naszego kraju prawdopodobnie sam król Jan III Sobieski. Pan Zbigniew opowiedział nam wszystko o szkodniku, który zaatakował kasztanowce. To szrotówek kasztanowcowiaczek, niepozorny motylek, którego larwy żerują na kasztanowych liściach. Drzewo próbuje się bronić, niestety dość szybko słabnie i usycha. Najważniejszą jednak informacją było to, jak możemy walczyć z tym  szkodnikiem. Teraz wiemy już co należy zrobić, by pomóc chorym kasztanowcom.

Jesienią zgrabimy chore liście i oddamy je do utylizacji. W ten sposób pozbędziemy się wielu pasożytów.

Zimą zamierzamy dokarmiać wróble, które zjadają larwy szrotówka. Będziemy również zbierać pieniądze, za które kupimy „lekarstwa”.

Wiosną powiesimy blisko kasztanowców budki lęgowe oraz za zgromadzone pieniądze kupimy lepy i „lekarstwa” dla chorych drzew.

10 pażdziernika 2014 – Grabie w dłoń! Pod dowództwem cioci Joli  wyruszamy całym przedszkolem (z wyjątkiem naszych 2 -latków) na wielką akcję grabienia liści w centrum Piotrkowa Trybunalskiego w parku Jana Pawła II. Podczas akcji Marika i Julka z 4-latków rozdawały napotkanym przechodniom ulotki informujące o chorobie kasztanowców oraz o tym jak ważne jest grabienie liści na jesień.

W tym samym czasie Ola Adaszek z ciocią Brygidą udzielały wywiadu w piotrkowskim radiu Strefa Fm  na temat całej akcji ze szczególnym naciskiem na informacje dotyczące choroby kasztanowców.

 

 

3 – letnia Ola z p. Beatą Stachaczyk przed wywiadem

 

 

Ola była zafascynowana studiem nagraniowym